Hala i związane z nią dokumenty

Hala i związane z nią dokumenty

Hale namiotowe to dosyć sporych rozmiarów obiekty, dlatego też często pojawia się pytanie, o jakie dokumenty należy się zatroszczyć, by móc je postawić. Pytanie to jest wbrew pozorom złożone, ponieważ można odpowiedzieć na nie dwojako. Budowa hal namiotowych nastawiona może być zarówno na obiekt, który będzie prosperował przez cały rok, jak i na ten sezonowy, działający zaledwie jakiś czas (tak jak jest to w przypadku lodowiska miejskiego). O jaką zatem dokumentację należy się zatroszczyć?

Obiekty nastawione na eksploatację sezonową

Montowana w tym konkretnym przypadku hala namiotowa nastawiona jest na prosperowanie typowo sezonowe. Jeżeli będzie ona stała w jednym miejscu (licząc od momentu jej budowy) nie dłużej niż 180 dni, w takim wypadku inwestor nie musi ubiegać się o standardowe zezwolenie na budowę, tak jak jest to w przypadku obiektów ceglanych.

Budowa hal namiotowych sezonowych wymaga jednak zgłoszenie tego faktu do urzędu, który będzie wymagał podstawowych danych, takich jak miejsce, gdzie ma stanąć obiekt oraz dokument świadczący o tym, że inwestor jest właścicielem danego obszaru itd.

Całoroczna eksploatacja obiektu

Hale namiotowe, które już na etapie projektowania wiadomo, że będą nastawione na całoroczne prosperowanie, wymagają zdobycia pozwolenia na budowę. Wiąże się to ze skompletowaniem odpowiedniej dokumentacji, zaczynając od szczegółowych projektów danej konstrukcji, a kończąc na mapach terenu. Jeżeli ktoś pierwszy raz spotyka się z takimi czynnościami, to nie trzeba się przejmować. Wielu producentów hal oferuje swoje wsparcie, jeżeli chodzi o dopinanie na ostatni guzik formalności.